Den 16 september mellan 11:00 och 16:00 presenterar Stockholms Kennelklubb Stockholms Hunddag 2012 i Kungsträdgården!
Dagen kommer att innehålla mycket kul för både hundar och hundälskare. Hundar kan bli bortskämda av Royal Canin som bjuder hundar att prova gratis delikatesser från deras hot dog bar.
If svarar på frågor om allt du vill veta om försäkringar för din hund och för en avgift på 100:- kan du få reda på din hunds kondition och mentala hälsa och får du ett diplom, en fin rosett och en väska med första hjälpen-kit till din hund.
På dagen kan man delta i några tävlingar, inklusive If’s hundtävling, lotteri (till förmån av Hundskyddsfonden), samt tävlingen för att utse Stockholms Charmigaste hund! Alla är välkomna, ingen föranmälan eller avgift. Samling vid Stockholms Kennelklubbs tält. De sex bästa får fina priser.
På scenen ska det visas många andra roliga saker under dagen:
- 12.00 – ‘All Dogs Can Can freestyle’ uppvisning
- 12.30 och 13.30 – Islandshästen Hakúr med kompisen Bubblan (Nedanför stora scenen)
- 13.00 – Utdelning av GULDBENET. SKKs Hundskyddsfonds utmärkelse till Dr Göran Bodegård
- 14.00 – Rasparad. Presentation av deltagande hundar
- 15.00 – Stockholms Charmigaste Hund tävling
One commentOn STOCKHOLMS HUNDDAG 2012
Det brukar vara en trevlig dag! Synd jag inte bor kvar i Stockholm, då hade vi gått dit och varit med min lilla hund och jag!
Bra blogg detta!