VEM VILL HA SUMPEN?

In Produkter

Hundstallet har en ny barnbok “Vem vill ha Sumpen?” som handlar om en hund som hamnar på Hundstallet här i Stockholm! Inspirationen har författaren Gun Jacobson hämtat från verkliga hundstallshundar, vars öden ligger till grund för berättelsen.

Huvudkaraktär i boken är hunden Sumpen, som bor med en äldre dam som heter Britt. De har ett bra liv ihop, men när Britt blir dålig och åker in på sjukhus blir Sumpen kvar hemma. Till slut hamnar han på Hundstallet. Där träffar han både människor och hundar och blir även insatt i andra hundars öden. Den första hunden han träffar är rottweilern Freja, som precis som de andra hundarna i boken bygger på verkliga hundar som passerat genom dörrarna i Åkeshov.
 I slutet av boken får man se de verkliga hundarna på bild. (sammanfattning från hundstallet.se)

Det går att köpa boken på Hundstallets ebutik på webbsidan eller genom att betala 200kr (175 för boken + 25 i frakt) till Hundstallets Plusgiro 90 05 57-0 och få boken hemskickad (märk betalningen med antal böcker och “Sumpen”). Överskottet från försäljningen kommer att gå till Hundstallets verksamhet.

sumpen
foton från hundstallet.se

You may also read!

BRISKET & FRIENDS

För en köttig och flirtig bbq, med en smaklig kombination av både sött och rökigt, Brisket & Friends kommer

Read More...

ALLA HJÄRTANS DAG LUNCHPROMENAD

Hundar Utan Hem anordnar en lunchpromenad på Alla hjärtans dag den 14 februari 2024 för att sprida medvetenhet och

Read More...

RESTAURANG KNUT

Restaurang Knut är en Norrländsk restaurang med en äkta smak av Norrland mitt i Stockholm. Norrland är närmare än

Read More...

Leave a reply:

Mobile Sliding Menu